Ile kosztuje zrobienie kursu online?

Zastanawiasz się, ile musisz zainwestować, aby ruszyć z własnym kursem online? W dzisiejszym artykule rozkładam na czynniki pierwsze poszczególne koszty stworzenia i sprzedaży kursu online.

 

Koszty na start

Jeżeli dopiero zaczynasz biznes i nie masz zupełnie nic, będziesz potrzebowała takich podstawowych rzeczy jak strona www i narzędzie do newslettera. Koszty zrobienia strony są bardzo różne, w zależności od tego, czy będziesz robić ją samodzielnie czy skorzystasz z pomocy zewnętrznej firmy.

Minimalny wydatek to hosting + nazwa domeny. Ja polecam firmę Zenbox.pl*. która ma jasny i czytelny cennik (żadnych niespodzianek przy odnowieniu umowy) oraz bardzo dobry serwis klienta. Kilka lat temu przeniosłam się do nich z innej wielkiej firmy i jestem z tej decyzji bardzo zadowolona. Koszt roczny za ich usługi to ok 200 zł.

Stronę możesz zrobić samodzielnie, korzystając z wiedzy dostępnej w sieci lub wykupując kurs, który pokazuje krok po kroku wszystkie etapy tworzenia własnej strony www. Koszt takiego kursu to średnio 100-200 zł. W Akademii oprócz materiałów ściśle związanych z kursem, znajdziesz mój kurs “Profesjonalna strona WordPress”, z którym stworzenie własnej, profesjonalnej strony stanie się dziecinnie proste :).

Oczywiście możesz też zlecić realizację strony, ale powinnaś liczyczyć się z kosztami, które są baaaardzo różne, w zależności od firmy: od 1000 zł w górę.

Kiedy masz już swoje miejsce w sieci, warto abyś od samego początku budowała listę mailingową. Dzięki temu, kiedy będziesz gotowa do sprzedaży zyskasz łatwiejszy dostęp do potencjalnych klientów. Narzędzie do newslettera, z którego ja korzystam do MailerLite*, Jest ono bezpłatne do 1000 adresów, a kolejne progi cenowe są bardziej przystępne niż w innych tego typu programach.

Tak więc jak widzisz minimalny koszt na start to 200 zł.

 

Masz już podstawowe narzędzia, czas zacząć tworzyć materiały do kursu online

Kamera

Pierwszy kurs możesz spokojnie nagrać smartfonem, jeśli tylko masz w miarę dobry aparat. Nie musisz inwestować w kamerę czy aparat cyfrowy z funkcją nagrywania wideo. Taki profesjonalny sprzęt kosztuje kilka tysięcy złotych, a jego zakup będzie rentowny, jeśli planujesz nagrywać wiele różnych kursów. Ja nadal nagrywam moim telefonem Lenovo k6 ponieważ przedni aparat ma naprawdę dobrą rozdzielczość. Wiele osób pyta mnie czy to jakaś kamera :D. Usłyszałam nawet, że mam obraz ostry jak żyletka! Na tę chwilę spełnia on moje oczekiwania, nie szukam więc żadnego innego sprzętu.

 

Mikrofon

Z mikrofonem sprawa jest bardziej złożona. Jeśli nagrywasz bez, z pewnej odległości, głos może być za cichy i pojawi się pogłos. Dlatego warto abyś spróbowała jak będzie brzmiało nagranie z zestawem słuchawkowym dołączonym do Twojego telefonu. Jeśli jakość jest zadowalająca, pierwszą edycję kursu możesz nagrać w ten sposób.

Jeśli jednak nie jesteś przekonana do rezultatu, zainwestuj w mikrofon krawatowy, np. Boya BY-M1. To wydatek rzędu 60 zł, ale znacznie poprawi jakość Twoich nagrań.

W moich kursach i filmach na YT korzystam z mikrofonu Blue Yeti, który dzięki przelotce mogę podłączyć także do telefonu. To już większy wydatek, ale jest naprawdę dobry i prosty w obsłudze.

 

Program do nagrywania ekranu

Jeżeli nie stajesz przed kamerą, ale będziesz pokazywać slajdy lub obsługę jakiegoś programu, przyda Ci się program do nagrywania ekranu. Bardzo dobrym i bezpłatnym rozwiązaniem jest Loom.com. Z jego pomocą nie tylko nagrasz screencasty, ale możesz też wyciąć pomyłki, albo dociąć początek lub koniec filmu. Niestety nie zmontujesz z nim filmu z kilku kawałków, w tym celu przyda Ci się następne rozwiązanie.

 

Program do obróbki wideo

Niestety odkąd Windows wycofał wsparcie dla Windows Movie Maker nie mogę polecić dobrego bezpłatnego programu do obróbki wideo. W sklepie Windowsa możesz pobrać aplikację Video Editor 10, która jest bezpłatna. Aby pozbyć się znaku wodnego, musisz jednorazowo zapłacić ok 10 zł. Ale zanim to zrobisz poćwicz pracę z tym programem i upewnij się, że spełnia Twoje oczekiwania.

Ja od jakiegoś czasu korzystam z programu Filmora Wondershare, w którym przycinam, montuję filmy i dodaję muzykę oraz napisy. Płatna jednorazowo licencja kosztuje ok 230 zł. Na tę chwilę ten program jest dla mnie najlepszy!

 

Program do nagrywania i obróbki dźwięku

Jeżeli zamiast filmów wolisz udostępnić w kursie pliki audio, to skorzystaj z bezpłatnego programu Audacity, który polecany jest przez wielu podcasterów. Ja osobiście z niego jeszcze nie korzystałam, nie mogę więc napisać o nim nic więcej :).

 

Program do tworzenia pięknych zeszytów ćwiczeń

Korzystając z bezpłatnej wersji Canva.com jesteś w stane stworzyć piękne zeszyty i pdf’y do Twojego kursu. Jeżeli brakuje Ci pomysłów, gotowe szablony, stworzone przez profesjonalnych grafików, kupisz na stronie CreativeMarket.com.

Podsumowując, minimalny wydatek, jaki warto ponieść na tym etapie tworząc pierwszy kurs, to zakup mikrofonu za 60 zł. Jeżeli zainwestujesz w profesjonalny sprzęt (kamerę i mikrofon), koszty wzrosną do kilku tysięcy złotych.

 

Platforma do kursu online

Przy pierwszej edycji, zwłaszcza jeśli masz niewielką listę mailingową, możesz umieścić kurs w zamkniętej grupie na Facebooku i ręcznie dodawać do niej osoby, które zrobią przelew. Spokojnie dasz radę wszystkiego dopilnować przy kilkunastu czy kilkudziesięciu uczestnikach. Koszt takiej platformy to 0 zł :).

Jeżeli zależy Ci na zautomatyzowaniu całego procesu i czujesz się już w miarę swobodnie w WordPressie, możesz skorzystać z kilku wtyczek, które dodasz do strony, aby zamienić ją w profesjonalną platformę kursową. Listę potrzebnych wtyczek znajdziesz na tej stronie. Koszt takich wtyczek, to ok. 500 zł.

Pamiętaj także o tym, że potrzebujesz też wtedy programu online do wystawiania faktur, za który zapłacisz ok 100 zł na rok. Natomiast bramki, które obsługują płatności (PayU, Dotpay czy PayPal) pobierają prowizję od każdej transakcji.

Możesz również zlecić zrobienie platformy, ale to ju,ż wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Podsumowując, możesz ograniczyć wydatki do 0 zł, jeśli skorzystasz z FB przy pierwszej edycji kursu. Jeżeli samodzielnie stworzysz platformę z wtyczkami, które polecam, koszt wyniesie ok 500 zł. A platforma zamówiona u zewnętrznej firmy to koszt kilku tysięcy.

 

Marketing

Jest wiele bezpłatnych sposobów promocji kursu, o których wspominałam już na blogu oraz w filmach na YT. Zajrzyj do najnowszego filmu na ten temat “Jak zbudować większą listę zainteresowanych kursem”.

Z płatnych strategii, zwłaszcza jeśli masz niewielką listę, możesz wykorzystać współpracę z partnerami lub afiliantami. Na czym polega taka współpraca? Osoby polecające Twój kurs otrzymują prowizję jeśli ktoś dokona zakupu z ich polecenia. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie płacisz z góry, ale tylko wtedy, gdy zarabiasz.

Możesz też uruchomić płatne reklamy na Facebooku czy w Google, ale z mojego doświadczenia, klienci rzadko kupują kursy przy pierwszym kontakcie z Tobą. Lepiej zainwestować pieniądze w reklamy budujące listę, z którą zbudujesz relację i dasz się poznać jako ekspert. Wtedy uzyskasz lepsze efekty.

Podsumowując, promocja kursu także nie musi być bardzo kosztowna. Jeśli tworząc kurs, równolegle zadbasz o budowanie społeczności, to na marketing wydasz 0 zł.

 

Co dalej?

Jak widzisz koszty kursu nie są wygórowane. W pierwszej edycji możesz ograniczyć je do minimum, czyli do ok 300 zł. A kiedy przekonasz się, że chcesz iść dalej tą ścieżką, kiedy zbierzesz opinie klientów i ulepszysz kurs, a przede wszystkim zarobisz pierwsze pieniądze, możesz zacząć inwestować i stopniowo podnosić poziom na każdym z etapów tworzenia i sprzedaży Twojego kursu online.

Jesteś gotowa by ruszyć z Twoim kursem online? Pobierz GPS kursu, mój przewodnik, w którym pokazuję krok po kroku jak stworzyć pierwszy (i kolejny) kurs online.

*Link partnerski – jeżeli dokonasz zakupu korzystając z mojego linka, otrzymam niewielką prowizję, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie. Zawsze polecam narzędzia i programy, z których sama korzystam, dlatego możesz spokojnie zaufać polecanym przeze mnie firmom.